Oy kullanırken bunlara dikkat!

Oy kullanırken bunlara dikkat!
Seçimde, bağımsızlarla birlikte 7 bin 660 aday yarışacak. 12 Haziran’da ilkler de yaşanacak:Abone olTürkiye, 24. Dönem Parlamentosu’nu belirlemek üzere bugün sandık başına gidiyor. Seçmenler, bugün sandık başına gittiğinde ilklerle karşılaşacak. Seçimlerde, ilk defa kullanılacak şeffaf sandıkların yanı sıra oy verme kabinleri de yenilendi. Seçmen bu refa, önceki seçimlerden farklı olarak mühür yerine kaşe kullanılacak.12 Haziran’da gerçekleştirilecek seçimde kayıtlı 50 milyon 189 bin 930 seçmen, 199 bin 207 sandıkta oy kullanacak.

Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek indiana seo .

Kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle oy verebilecekler.

Seçmenler, nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanını kimlik belgesi olarak ibraz edebilecek.

Üzerinde TC kimlik numarası olmayan bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında seçmen bilgi kağıdını veya TC kimliğini ispata elverişli bir belgeyi de ibraz etmesi şart olacak.

Bunlara dikkat edin:

-Üzerinde en küçük bir çizik bile bulunan oy pusulası geçersiz sayılacak.

- YSK’nin 135 sayılı genelgesine göre, sandık kurulu başkanı, oy zarfı ve pusulasının hiçbir tarafında herhangi bir işaret bulunmadığını ve arkasında sandık kurulu mühürü olduğunu kurul üyelerine, gözlemcilere ve seçmene gösterecek.

- Seçmen, “evet” mühürü dışında oy pusulasının herhangi bir yerine imza veya işaret yapmaması, düzgün bir şekilde katlayıp zarfa koyup yapıştırması, aksi halde oyunun geçersiz sayılacağı konusunda uyarılacak.

- Sandık görevlisine, üzerinde TC kimlik numarası kimliğinizi, varsa seçmen bilgi kağıdınızı verin. Sandık görevlisinden aldığınız oy pusulası ve zarfın üzerinde hiçbir işaret olmamasına dikkat edin.

- Pusula, zarf ve mühür ile birlikte kapalı oy kabinine girin.

- Yanınızda, cep telefonu, görüntü kaydeden herhangi bir cihaz bulundurmayın, varsa kabine girmeden önce sandık görevlisine teslim edin.

- Oy vereceğiniz partiye ait alana veya bağımsızın adının bulunduğu bölüme “evet” mührünü basın.

- Pusulaya başkaca herhangi bir işaret koymayın. Pusulayı, mürekkebin bulaşmasını önlemek için dışa doğru katlayın ve zarfa koyun.

- Oyunuzun bulunduğu zarfı, şeffaf sandığa atın. Oy kullandığınıza ilişkin imzanızı atmayı unutmayın.Kategori : GÜNCEL