Sır tatbikatın fotoğrafı ortaya çıktı

  • Ana Sayfa
  • Sır tatbikatın fotoğrafı ortaya çıktı
Sır tatbikatın fotoğrafı ortaya çıktı
Geçtiğimiz yıl ABD ve İsrail'in tepkisini çeken Türkiye ve Çin ile yaptığı askeri tatbikatın fotoğrafları ortaya çıktı. Abone ol

İsrail’in tepki gösterdiği, ABD’nin “F-16’larla katılamazsınız, Çin ile bu teknolojiyi paylaşamazsınız” resti çektiği tatbikat, İran’dan alınan izin ve destek ile gerçekleştirilmişti.

İsrail-ABD ekseninde alarm zillerine neden olan 2010 sonbaharında Çin’le Türkiye’nin yaptığı sır hava tatbikatının fotoğraflarına Hürriyet ulaştı.

Tüm dünyanın ilgisini çeken Türk-Çin manevraları ile ilgili bugüne dek resmi makamlar yorum ve görüntü vermekten kaçınmışlardı. Ancak ortaya çıkan fotoğrafta, Konya Hava Üssü’nde, arkada Çin uçağı ve önde ise Türk ve Çin’li personel açıkça belli oluyor.

İRAN'DAN İZİN VE DESTEK ALINDI

İran’ın dolaylı yoldan destek verdiği tatbikat 20 Eylül 2010- 4 Ekim 2010 tarihlerinde gerçekleşti. Çin’de J-11 adıyla üretilen ancak asıl üreticisi Rusya’da SU-27 UB olarak bilinen 4 adet savaş eğitim uçağı ve bir adet IL-76 (Ilyushin) kansas seo ağır nakliye uçağı Çin’in Başkenti Pekin’in kuzeyindeki bir hava üssünden yola çıktı. Çin’i, kuzey doğudan güney batıya boydan boya kateden savaş uçakları Pakistan’da yakıt ikmali yaptılar. İran da bu 4 savaş uçağı ve 1 askeri nakliye uçağının Türkiye’ye geçişi için tarihinde ilk kez, hava sahasını açtı. Uçaklardan birinin İran hava sahasında arızalanması üzerine filo teknik nedenle bir hava üssüne acil iniş yaptı.

İran’daki onarımdan sonra tekrar havalanan uçaklar, Türkiye’ye yüksek bir irtifadan giriş yaptılar. Çinli pilotların yüksekten uçtukları, Konya’ya inişlerinde verdikleri bir bilgiden anlaşıldı. Pilotlar, Konya’ya yaklaşırken yaklaşık 350 kilometre uzaktaki Kıbrıs’ı havadan gördüklerini söylediler. SU-27’lerin yerden 18 bin 500 metre yükseğe çıkabildiği ve 4 bin kilometre menzile sahip olduğu biliniyor. Normal uçuş sürati dahi sesten 1.1 kat yüksek olan uçaklar gerekirse sesten 2.35 kat hızlı yani saatte 2 bin 500 kilometre süratle uçabiliyor.

ABD RESTİNİ ÇEKTİ: SIRLARIMIZI VERMEYİN

Tatbikata, Türk Hava Kuvvetleri’nden F-16’lar yerine eski teknoloji F-4 savaş uçakları katıldı. Bu son andaki değişikliğe, perde arkasında Washington-Ankara arasında yaşanan bir kriz neden oldu. İlgili makamlara iletilen notada, “Çinli pilotların ABD lisansı altındaki gizlilik dereceli bilgiler içeren F-16 kodlarına hakim olmalarının önünü açacak manevra, brifing ve bilgilendirmelerden faydalanmalarının önüne geçilmesi önemlidir” denildi.

DÖNÜŞ YİNE PAKİSTAN ÜZERİNDEN YAPILDI

4 bin km. menzili ile Sovyet teknolojisi konseptinde, dünyanın en gelişmiş savaş uçaklarından sayılan SU-27’ler Türkiye’deki ortak tatbikatın ardından dönüşte, Pakistan’da bir kez daha yakıt ikmali yaptı.

KONYA'DA ÇİNLİ BİR SUBAY

Hava Kuvvetleri’nde vatani görevini yerine getiren askerler tatbikat için Çin’den gelen subayla birlikte uçak önünde poz verdi. Subayın hava üssünde serbest bir şekilde izin veren yaka kartında ise Türk bayrağı ve göreviyle birlikte ismi yer alıyor.

2004 yılında Amerikan savaş uçakları SU-27’lerin karşısında başarısız kalmıştı. ABD’nin olası Rus hava saldırısını durdurmak üzere en seçkin pilotlarını görevlendirdiği Alaska Elmendorf Hava Üssü’nde konuşlu F-15 ve F-22 Raptor savaş uçakları bir hava tatbikatında SU-27’lerle biraraya geldi. Hint Hava Kuvvetleri’yle gerçekleşen tatbikatın her aşamasında ağır yenilgi yaşayan ABD, F-15’leri geri çekti.

SU-27’LER BATILI PİYOTLARIN KORKULU RÜYASI

SU-27’ler batılı pilotların en korkulu rüyaları arasında yer alıyor. NATO tarafından Flanker-B (Kanatçı-B) kod adıyla tanınan uçakların arka tarafında düşman uçağa füze göndermesine yardım eden radar bulunuyor. Uçağın yüksek manevra kabiliyeti ise havada en beklenmedik manevralara olanak sağlıyor. Bu manevralar SU-27 pilotu için de ayrı bir tehlike oluşturuyor. Manevra sırasında en yetenekli pilotlar bile hakimiyeti ve bilincini kaybettiği için pilot kendine gelinceye kadar uçağı otomatik pilotta uçuran acil yardım panik düğmesi bulunuyor.Kategori : GÜNCEL