Öcalan'la görüşmelerin 18 yıllık tarihi

  • Ana Sayfa
  • Öcalan'la görüşmelerin 18 yıllık tarihi
Öcalan'la görüşmelerin 18 yıllık tarihi
TESEV'in tartışma yaratan Kürt sorunu raporunda Öcalan'la görüşmenin 18 yıllık tarihi de yer aldı.Abone ol

TESEV'in Demokratikleşme Programı kapsamında gazeteci Cengiz Çandar'ın hazırladığı "Dağdan İniş-PKK nasıl silah bırakır?" başlıklı raporda devletle Öcalan arasındaki 18 yıllık görüşme trafiği de yer aldı.

Rapora göre Türkiye'nin Abdullah Öcalan ile doğrudan ve dolaylı görüşmelerinin 18 yıllık bir tarihi var. İşte Özal'la başlayan E new jersey seo rbakan'la devam eden görüşme trafiğinden notlar:

- Öcalan'la ilk temas Şam'da 1992-1993 döneminde, dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın yakın ilişki içerisinde olduğu Celal Telabani aracılığıyla kuruldu. Talabani, Özal ve dönemin Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis'in bilgisi dahilinde PKK'nın silah bırakması için girişimlerde bulundu.

- Abdullah Öcalan ile ikinci temas Başbakan Necmettin Erbakan tarafından 1996 yılında kuruldu. Erbakan resmi sıfat taşımayan aracılar vasıtasıyla Öcalan'la çatışmaların durdurulması ve çözüm aranması amacıyla sözlü ve yazılı mesajlar gönderdi. Fakat 28 Şubat süreciyle birlikte Başbakanlığı bırakmak zorunda kalınca bu süreç de bitmiş oldu.

- Üçüncü temas ise Erbakan'ın Başbakanlık'tan uzaklaştırılmasında başrolü oynayan askerler aracılığıyla gerçekleştirildi. Genelkurmay'ın üst rütbeli subayları tarafından "dolaylı olarak" yürütülen görüşmeler, 1997'de Bursa Cezaevi'nde yatmakta olan PKK'nın lider kadrolarından Sabri Ok ve Muzaffer Ayata üzerinden yapıldı. Telefonla, Şam'daki Öcalan'la görüşen Ok ve Ayata, Öcalan'ı askerlerin yaklaşımının ciddiyetine ikna etti.

- Öcalan'la görüşmelerin dördüncü dönemi ise Öcalan yakalandıktan sonra cezaevinde başladı. Burada yüzyüze görüşmeler yapıldı. İlk görüşmeler 1999-2001 yılları arasında askerler tarafından gerçekleştirildi.Kategori : GÜNCEL