AK Parti Diyarbakır İl Başkanı ezber bozdu

  • Ana Sayfa
  • AK Parti Diyarbakır İl Başkanı ezber bozdu
AK Parti Diyarbakır İl Başkanı ezber bozdu
AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Av. Halit Advan, AKŞAM'a yaptığı açıklamada YSK'yı sert bir dille eleştirdiAbone olAK Parti Diyarbakır İl Başkanı Avukat Halit Advan, 'YSK başından beri hata yaptı. Adeta tuzak kurdu' dedi.

Advan, Akşam gazetesine yaptığı açıklamada YSK'yı sert bir dille eleştirdi. Advan, hukuk darbesi ve siyasi mühendislik yapıldığını iddia etti. Avukat Halit Advan şu değerlendirmelerde bulundu:

SİYASİ MÜHENDİSLİK
YSK'nın yaptıklarına en baştan bakmak lazım. Milletvekili sayıları değiştirildi ve bununla bizim 20 milletvekilimizi yemiş oldular. Bu YSK'nın hatalı düzenlemesiydi. Adaylıkları belirleme sürecinde önce BDP'li adayların adaylıklarını şüpheli hale getiren bir ka ersağ nedir rar verdi ardından vetodan geri adım atıldı. Hatip Dicle mahkum pozisyonunda. Milletvekili Seçim Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince, hem terör suçu olması hem de 1 yılı geçmiş olması bakımından, adaylığının düşmesi gerekiyordu. YSK seçimden önce bunları bildiği halde seçime girmesine engel olmadı. Belki o zaman BDP başka bir ismi aday olarak gösterebilecekti. YSK'nın bir başka hatası da Hatip Dicle ile ilgili kararın önlerine geleceğini bildikleri halde mazbatasının verilmesidir. Sonra Oya Eronat'ın milletvekilliğine hükmetti.

Bunun bir hukuk müdahalesi, hukuk darbesi, siyasi mühendislik olduğunu düşünüyorum.  bunu yapanında ne yazık ki bir yargı kurumu olması çok manidar. Yargı kurumu hem bağımsız hem de tarafsız olmalı ve siyasi mühendislik yapmamalı. Siyaseti dizayn etmeye çalışırlarsa böyle hatalı karar verirler. Halkın iradesine saygılıyız. Hatip Dicle'nin aldığı 78 bin oyun çok saygıdeğer olduğunu düşünüyorum ama geldiğimiz nokta tek başına AK Parti'nin ürettiği bir sonuç değildir. YSK'nin ciddi anlamda sorgulanması gerekir. YSK'nın tutumu kabul edilemez. Hukukun siyasete müdahalesini doğru bulmuyorum. Önümüzdeki süreçte Türkiye yeni bir anayasaya gebedir. Yeni anayasa çalışmalarının sekteye uğratılması açısından şu ana kadar sergilenen tablo iyi bir tahlile tabii tutulmalıdır.

BDP OYUNU BOZMALI
Bağımsız milletvekili olarak seçilen BDP'lilerin mücadelelerini TBMM çatısı anlıda vermelerinin uygun olacağını düşünüyorum. BDP madem Kürtlerin özgürleşmesini istiyor ve temel haklarını edinmesi hususunda anayasal zeminde bir mücadele verdiğini iddia ediyor, anayasanın değiştirilmesi konusunda AK Parti ile arasındaki mesafenin ciddi anlamda kapatılmasına ihtiyaç var. Şu ana kadar sergilenen oyun AK Parti ile BDP'nin uzlaşma zeminini ortadan kaldırmaya matuftur. BDP'li siyasetçilerin bu oyunu görmeleri ve bozmaları gerekir.

HEDEF YENİ ANAYASA
Dicle olayı YSK tarafından içinden çıkılmaz hale getirilmiştir. Önce mazbata verilmesi, iptal edilmesi ve bir başka şahsa verilmesi, işi içinden çıkılmaz hale getirmiştir. Düz hukuki yorumla Hatip Dicle'nin önü artık açılamaz.Kategori : POLİTİKA